سبد خرید شما خالی است.
ترمیم موهای رنگ شده در خانه

ترمیم موهای رنگ شده در خانه

ترمیم موهای رنگ شده بیشتر از آنچه که معمولاً به آن توجه می‌شود، اهمیت دارد. یعنی اگر اهمیت مراقبت از موی رنگ شده را نادیده بگیرید، به زودی مجبور می‌شوید بخش قابل توجهی از آن را کوتاه کرده و هیچ لذتی از زیبایی رنگ مو نصیبتان نمی‌شود. از طرفی جدای از بحث زیبایی، گاهی شما برای پوشاندن سفیدی موهایتان مجبور به استفاده مداوم از رنگ مو هستید. این تکرار روز به روز از کیفیت و زیبایی موهای شما کم می‌کند.
در اینجا ما به شما می‌گوییم رنگ شیمیایی و دکلره دقیقاً چه اثری بر روی مو داشته و راه های ترمیم این آسیب‌ها در خانه چیست.
 

آسیب‌های رنگ شیمیایی و دکلره بر مو

رنگ‌های شیمیایی و دکلره معمولا حاوی ماده‌ای به نام پراکسید هیدروژن هستند. وظیفه این ماده بلند کردن و جابه جایی کوتیکول مو برای نفوذ ترکیب رنگ شیمیایی است. در واقع کوتیکول مانند فلس ماهی به شکل لایه‌هایی است که در سطح مو روی یکدیگر قرار می‌گیرند. وقتی کوتیکول‌ها از فرم طبیعی خود خارج می‌شوند، مستعد انواع آسیب‌ها خواهند بود. وزی، خشکی، شکنندگی، گره خوردگی و حتی رنگ کدر و ظاهر غیر شاداب از عوارض بلند شدن کوتیکول مو است. رنگ کردن و استفاده از مواد دکلره یا بلیچینگ به کوتیکول مو آسیب‌های جدی زده و باعث شکستگی تار موها می‌شود.
علاوه بر پراکسید هیدروژن؛ آمونیاک، فنیلن دی آمین، دی آمینو بنزن، تولوئن و دیامین از مواد پایه رنگ و دکلره شیمیایی است، که همگی یک وجه مشترک دارند. این مواد عامل ضعف، شکستگی و وزی موهای شما هستند.
آسیب موی رنگ شده
 

راه های ترمیم موی رنگ شده در خانه

ترمیم موی رنگ شده در خانه اگر به صورت مستمر انجام شود، زیبایی و سلامت موها را حفظ می‌کند. با استفاده از این اقدامات شما می‌توانید موهایتان را حتی برای رنگ‌ کردن‌های بعدی آماده کنید. هر چند که بهتر است بین هر بار رنگ کردن مو شش ماه تا یک سال فاصله بیندازید تا فرصت بازسازی برای کوتیکول‌های مو وجود داشته باشد.
 
«همچنین بخوانید: روش های موثر تقویت مو سر در خانه»

به هر حال راه های ترمیم موی رنگ شده در خانه به شرح زیر است:

1. بستن کوتیکول‌های مو با استفاده از محلول رقیق سرکه سیب

سرکه سیب کمک می‌کند کوتیکول‌های مو بسته شده و نرمی و لطافت به موهای رنگ‌شده برگردد. بسته شدن کوتیکول مو به معنای رفع وزی و شکنندگی تار موهای شما است.
روش استفاده از سرکه سیب برای ترمیم موی رنگ شده به شرح زیر است:
 • ابتدا باید سه برابر آب و یک برابر سرکه سیب را مخلوط کنید.
 • حالا این ترکیب را بر روی موی خیس اعمال کنید.
 • شما می‌توانید از این ترکیب برای شستن مو بعد از شامپو زدن استفاده کنید.
 • بعد از چند دقیقه بهتر است موهای خود را آبکشی کنید.

2. ترمیم آسیب‌های موی رنگ شده با استفاده از ماسک‌های حاوی تخم مرغ

تخم مرغ یک بسته طبیعی مراقبت از موی رنگ شده است. تخم مرغ غنی از پروتئین، درخشش از دست رفته موهای آسیب‌دیده را برمی‌گرداند. و البته پروتئین طبیعی دقیقاً همان چیزی است که مو برای ترمیم آسیب‌ها به آن نیاز دارد. اگر رنگ مو باعث شده است موهای شما خشک و شکننده شود، ماسک‌های حاوی تخم مرغ، بهترین درمان است.
ماسک تقویتی موی رنگ شده
از طرفی عسل بیش از 22 اسید آمینه، 27 ماده معدنی و 5 هزار آنزیم داشته و برای حفظ رطوبت موهای شما یک ماده طبیعی مؤثر است. عسل همچنین پر از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که آسیب ترکیبات شیمیایی را در مو خنثی می‌کند. به همین دلیل یکی از بهترین مواد طبیعی برای تهیه ماسک تخم مرغ عسل است.
برای استفاده از ماسک تخم مرغ و عسل باید اقدامات زیر را انجام دهید:
 • دو عدد تخم مرغ را در یک کاسه هم بزنید تا سفیده و زرده آن کاملاً مخلوط شوند (اگر ترجیح می‌دهید فقط از زرده تخم مرغ استفاده کنید، باید 4 زرده آن را در یک کاسه مخلوط کنید).
 • یک قاشق غذاخوری عسل را به مخلوط اضافه کرده و هم بزنید تا کاملاً مخلوط شود.
 • ماسک را بر روی موهای خود ماساژ دهید.
 • بعد از 30 دقیقه موهایتان را یا یک شامپوی ملایم بشویید.

3. تقویت موی دکلره یا رنگ شده با استفاده از ماسک شیر و موز

ترکیب موز و شیر از بین سایر مواد مغذی موجود در خانه‌های معمول حاوی مقادیر بیشتری از پروتئین، چربی‌های مفید و کلسیم است. به همان اندازه که این ترکیب برای استخوان‌های شما خوب است، یک ماسک موی ترمیم‌کننده طبیعی مو نیز به حساب می‌آید.
روش استفاده از ماسک شیر و موز برای موی رنگ شده به شرح زیر است:
 • یک موز بزرگ را در یک کاسه له کنید.
 • یک قاشق غذاخوری شیر پرچرب را به آن اضافه کرده و آن را به خوبی مخلوط کنید.
 • ترکیب را روی پوست سر و تمام طول ساقه موهای خود بمالید.
 • بعد از 20 تا 30 دقیقه ترکیب را از روی مو برداشته و موها را با یک شامپوی ملایم بشویید.

4. تسکین موی دکلره با استفاده از ماسک موز و آووکادو

موز و آووکادو هر یک حاوی مواد مغذی با خاصیت درمانی هستند، که به تسکین آسیب‌ها، سوختگی و تنش ناشی از رنگ‌ موهای قوی کمک می‌کنند. 
روش استفاده از ماسک موز و آووکادو برای تسکین موی دکلره و رنگ شده به شرح زیر است:
 • موز و آووکادو را متناسب با حجم و طول موهای خود له کرده و مخلوط کنید. توجه کنید که استفاده از میوه‌های نرم و خیلی رسیده، تأثیر بیشتری دارد.
 • ترکیب را از پایه تا نوک موها اعمال کرده و اجازه دهید 15 دقیقه به همان حالت باقی بماند.
 • حالا موهای خود را با استفاده از یک شامپوی مناسب بشویید.

نظرات تاکنون نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید!

مطالب پیشنهادی