سبد خرید شما خالی است.
عوارض دستگاه موخوره گیری و بهترین جایگزین برای آن

عوارض دستگاه موخوره گیری و بهترین جایگزین برای آن

عوارض دستگاه موخوره گیری مسئله‌ای است که برای خیلی از خانم‌ها به دلیلی برای اجتناب از استفاده از این دستگاه تبدیل شده است. اما آیا واقعا دستگاه موخوره گیری عوارض جانبی دارد؟ و یا اصلا این عوارض تا چه حد جدی هستند؟ آیا باید برای همیشه قید استفاده از دستگاه موخوره گیری را بزنید؟ در این صورت، چه روش‌هایی برای جایگزینی این دستگاه وجود دارد؟ در ادامه به همه این سوالات پاسخ خواهیم داد.
 

چرا درمان موخوره مهم است؟

موخوره را نباید به چشم یک عارضه که فقط زیبایی مو را تحت تأثیر قرار می‌دهد نگاه کنید. موخوره یک عارضه بسیار جدی است که در صورت این که به آن رسیدگی نشود، می‌تواند سلامت موها را تهدید کند. موخوره در موارد حاد شما را مجبور می‌کند که کل موهای خود را کوتاه کنید. این عارضه در ساده‌ترین شکل ممکن رشد مو را کند کرده و تار موها را نازک، خشک و بی جان می‌کند. بنابراین با دیدن اولین نشانه‌های  آن، باید نسبت به درمان موخوره به سرعت اقدام کنید.
 

دستگاه موخوره گیری چیست؟

دستگاه موخوره گیری ابزاری مشابه با اتوی مو یا برس حرارتی است که وظیفه آن جدا کردن بخش‌های شکسته و دو شاخه موها است. این دستگاه دو بخش دارای دندانه دارد که بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند. با کشیدن موها درون این دستگاه، تارهای دارای موخوره جدا شده و در محفظه دستگاه جمع‌آوری می‌شود. یعنی باید درست مانند وقتی که قرار است با اتوی مو کار کنید، موهایتان را به دسته‌های کوچک تقسیم کرده و از ریشه تا نوک درون دستگاه بکشید. دستگاه موخوره گیری بخش دارای موخوره را از کمی بالاتر جدا می‌کند. برای کارایی بهتر این دستگاه، باید هر بخش از موها را چندین و چند بار درون دستگاه قرار دهید. دستگاه موخوره گیری معمولا در آرایشگاه ها استفاده می‌شود. البته در حال حاضر خیلی از خانم‌ها اقدام به خرید این دستگاه برای مصرف خانگی می‌کنند.
 

دستگاه موخوره گیری چه عوارضی دارد؟

برای دستگاه موخوره گیری هیچ عارضه‌ای ثبت علمی نشده است. با این وجود بعضی از افرادی که از این دستگاه استفاده کرده‌اند، از نازک شدن تار موهای خود شکایت می‌کنند. البته دانستن این نکته برای شما ضروری است که دستگاه موخوره گیری تنها و در بهترین حالت ممکن 30 درصد از موخوره را از بین می‌برد. البته همین 30 درصد هم تا حدودی به شرایط مو و علت ایجاد موخوره بستگی دارد. در ضمن استفاده از دستگاه موخوره گیری اثر موقتی داشته و جلوگیری از موخوره را تضمین نمی‌کند.
در ضمن هر دستگاه و فرآیند غیرطبیعی در صورت استفاده بیش از حد، عوارضی به دنبال خواهد داشت. بنابراین حتی در صورت اصرار به استفاده از این دستگاه، بهتر است بیشتر از یک بار در ماه از آن استفاده نکنید.
 

بهترین جایگزین برای دستگاه موخوره گیری چیست؟

اگر با توجه به میزان اثرگذاری دستگاه موخوره گیری و موقتی بودن نتایج آن از استفاده از این دستگاه منصرف شده‌اید، راه‌های جایگزین برای این دستگاه وجود دارد:

قیچی زدن مو در خانه

قیچی زدن موخوره
این یک روش سنتی کوتاه کردن نوک موها و حذف موخوره است. در این روش کافی است یک قیچی مناسب داشته باشید. برای این کار ابتدا موها را در جهت عقربه‌های ساعت پیچ دهید. وقتی به نوک موها رسیدید متوجه بیرون زدن تارهای شکسته و دارای موخوره خواهید شد. حالا با قیچی شروع به زدن موهای بیرون زده کنید. سپس موها را به حالت عادی برگردانده و همین اقدامات را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت انجام دهید. یعنی موها را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بپیچانید و سپس کار قیچی زدن موهای بیرون زده را شروع کنید.

استفاده از قیچی موخوره گیری

یکی از ابزار ساده و بدون عوارض برای از بین بردن موخوره، قیچی موخوره گیری است. این قیچی به گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان با استفاده از آن به راحتی بخش قابل‌توجهی از موخوره را از بین برد.

استفاده از محصولات حاوی Polyelectrolyte Complex

اینگونه محصولات معمولا دارای نشان PEC بر روی برچسب خود هستند. محصولات دارای این عنصر تار موها را از درون آب بندی کرده و از این طریق از خشکی و عوارض آن مانند موخوره پیشگیری می‌کنند.

تقویت کوتیکول مو

یکی از راه‌های موثر پیشگیری و رهایی از موخوره، تقویت کوتیکول مو است. وقتی بافت طبیعی کوتیکول مو سالم باقی بماند، احتمال بروز موخوره به صفر می‌رسد. راه حفاظت از کوتیکول مو نیز شامل مصرف آب فراوان، مصرف سبزیجات و رژیم غذایی سالم، پرهیز از ابزارهای حرارتی، پرهیز از مواد شوینده و محصولات موی بی کیفیت و شستشوی متعادل موها است.

آبکشی سرد در انتهای حمام

از آنجایی که حرارت و آب گرم باعث باز شدن کوتیکول‌ها و افزایش احتمال آسیب در آن می‌شود، لازم است به سرعت کوتیکول‌ها بسته شود. بهترین راه برای این کار یک آبکشی سطحی و فوری موها با استفاده از آب سرد است.

آبرسانی منظم موها

بی شک موثرترین راه پیشگیری از موخوره، آب درمانی است. اگر موهای شما به اندازه کافی آبرسانی شود، نه دچار خشکی می‌شود و نه دچار عارضه‌هایی مانند موخوره یا شکستگی تار موها. حالا آبرسانی مو از طریق انواع محصولات طبیعی و روغن‌های گیاهی امکان‌پذیر است. به علاوه شما باید روزانه مقدار کافی آب بنوشید تا آب مورد نیاز بدنتان برای رشد موهای سالم تأمین شود.
   

تغییر حالت موها در خواب

اگر هر شب موهایتان را به یک شکل جمع کرده و می‌خوابید، بهتر است روش‌تان را گاهی تغییر دهید. این تغییر به شدت در جلوگیری از موخوره موثر است.

تأمین بهداشت محیط موها

از کالای خواب که در طول شب با موهای شما در تماس است تا شانه‌ای که روزی دو تا سه بار از آن استفاده می‌کنید، باید همواره پاکیزه باشد. چرا که گرد و خاک و آلودگی یکی از عوامل مهم ایجاد موخوره است. به علاوه جنس و ساختار این محصولات نیز اهمیت زیادی دارد.

نظرات تاکنون نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید!

مطالب پیشنهادی