سبد خرید شما خالی است.
علت تا درمان خارش پوست سر

علت تا درمان خارش پوست سر

خارش پوست سر باعث تحریک‌پذیری در این ناحیه شده و آن را مستعد آسیب می‌کند. خارش پوست سر به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد، که تشخیص آن در نوع درمان نقش مستقیم دارد. پس اگر خارش پوست سر شما را اذیت می‌کند، بهتر است ابتدا علت آن را پیدا کنید. در بندهای بعد شما علاوه بر همه علت‌های خارش پوست سر، راه درمان آن را نیز خواهید یافت.
 

علت‌های خارش پوست سر  و راه رهایی از آن

علت‌های خارش سر معمولاً یکی از شرایط زیر است:

شوره سر

اگر سرتان به شدت می‌خارد و پوسته‌هایی را بر روی سر یا لباس خود مشاهده می‌کنید، به احتمال زیاد مشکل شما شوره سر است.

راه درمان:

شوره سر انواع متفاوت از قبیل: شوره سر چرب، شوره سر خشک، شوره سر قارچی، شوره سر پسوریازیس و شوره سر درماتیت سبورئیک دارد. هر کدام از انواع شوره درمان متفاوتی دارند. پس لازم است ابتدا نوع شوره سر خود را تشخیص داده و سپس برای درمان آن اقدام کنید. معمولا برای شوره سر خشک از روغن تراپی با روغن بنفشه پایه زیتون، برای شوره سر چرب از روغن جوجوبا یا روغن درخت چای و برای انواع دیگر شوره سر از شامپوهای مخصوص استفاده می‌شود.

شپش سر

خارش پوست سر شایع‌ترین علامت شپش سر است. اگر گمان می‌کنید که شپش‌ عامل خارش سر شما است، از کسی بخواهید که از نزدیک پوست سر و موهای شما را بررسی کند. اگر دانه‌های ریز چرب که به سختی از روی موها جدا می‌شوند را مشاهده کردید، شک نکنید که به شپش مبتلا شده‌اید. این عارضه بیشتر در پشت گوش‌ها و ناحیه پشت سر دیده می‌شود. شپش پوست سر به شدت قابل سرایت است و می‌تواند همه اعضای خانواده را درگیر کند.

راه درمان:

برای خلاص شدن از خارش، باید از شر شپش‌ها خلاص شوید. شما می‌توانید با مراجعه به پزشک متخصص و استفاده از شامپوهای خاص این کار، شپش و خارش ناشی از آن را از بین ببرید. در ضمن بهتر است از شخصی بخواهید که هر روز موهای شما را بررسی کرده و شپش‌های موجود را از روی موها بردارد. 

واکنش پوست سر به محصولات موی نامناسب

پوست سر تحریک‌پذیر، خشک و پوسته پوسته می‌تواند نشانه نامناسب بودن محصولاتی که استفاده می‌کنید باشد. و یا حتی ممکن است این وضعیت نشانه عدم شستشوی صحیح و رها کردن شامپو روی پوست سرتان باشد. اگر در پوست سرتان احساس خارش و بثورات دارید، ممکن است شرایطی به نام درماتیت تماس آلرژیک را تجربه کنید. این عارضه در بین افرادی که موهای خود را مدام رنگ می‌کنند نیز بسیار رایج است. غالبا مقصر این وضعیت ماده‌ای در رنگ مو به نام Para Phenylenediamine (PPD)  است. این ماده بیشتر در رنگ‌های تیره وجود دارد. یا حتی ممکن است فقط به شامپوی مورد استفاده‌تان حساسیت داشته باشید. در این شرایط علاوه بر پوست سر، ابرو و مژه شما نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

راه درمان:

برای متوقف کردن خارش، باید استفاده از محصولی که باعث واکنش آلرژیک می‌شود را متوقف کنید.

کهیر

کهیر
کهیرها برآمدگی‌های قرمز و تحریک‌پذیری هستند که بر روی پوست نقاط مختلف بدن ظاهر می‌شوند. کهیر ممکن است مدام ناپدید شده و دوباره ظهور پیدا کند. اگر کهیر بیش از 6 هفته وجود داشته باشد، کهیر مزمن نامیده می‌شود.

راه درمان:

کهیر معمولاً به خودی خود از بین می‌رود. اما اگر این عارضه بعد از یکی دو هفته از بین نرفت، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

خشکی پوست سر

گاهی خارش پوست سر یک علت ساده دارد و آن خشکی است. علت‌های زیادی برای خشکی پوست سر وجود دارد. ژنتیک و استفاده مداوم از شامپو، سشوار، اتوی مو، رنگ مو و مواردی از این دست عامل خشکی پوست سر هستند.

راه درمان:

برای درمان خشکی پوست سر باید تغییرات ساده و در عین حال مؤثری در سبک زندگی خود ایجاد کنید. برای مثال استفاده از روبالشی نامناسب در طول شب رطوبت را از ناحیه سر گرفته و عامل خشکی و اگزما می‌شود. استفاده از روبالشی ابریشم و ساتن یک راه ساده برای جلوگیری از دفع رطوبت پوست سر و موها است.  همچینن می‌توانید از روغن‌تراپی برای آبرسانی پوست سر استفاده کنید.

اختلال در سیستم عصبی

خارش شدید در پوست سر بدون علائم بثورات یا واکنش پوستی دیگر می‌تواند نشانه وجود مشکل در سیستم عصبی باشد. پزشک متخصص احتمالاً نوروپاتی را تشخیص می‌دهد. نوروپاتی نوعی بیماری است که به دلیل آسیب، بیماری یا ناهنجاری در نحوه عملکرد عصب ایجاد می‌شود. بیماری‌هایی که می توانند بر اعصاب شما تأثیر گذاشته و عامل بیماری شوند شامل زونا و دیابت است.

راه درمان:

باید به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا ریشه مشکل را تشخیص بدهد.

پسوریازیس پوست سر

حدود 50 درصد از افرادی که به پسوریازیس مبتلا هستند، در مقطعی از زندگی خود این عارضه را در پوست سرشان نیز تجربه می‌کنند. لکه‌های مایل به قرمز، شوره سر مانند پوسته پوسته شدن به رنگ سفید نقره‌ای و پوست سر خشک نشانه این عارضه است. پسوریازیس پوست سر اغلب باعث خارش خفیف تا شدید در این ناحیه می‌شود.

راه درمان:

درمان‌های زیادی برای پسوریازیس پوست سر وجود دارد. برخی از پزشکان یک شامپوی مخصوص تجویز می‌کنند.

کرم حلقه‌ای

کرم حلقه ای
این عارضه یک عفونت ناشی از قارچ است. اگر به بیماری کرم حلقه‌ای روی پوست سر خود دچار شوید، احتمالاً بثورات قرمز و به شدت خارش‌دار را تجربه خواهید کرد.

راه درمان:

برای تسکین این درد به تشخیص دقیق و درمان کرم حلقه توسط پزشک متخصص نیاز دارید.

درماتیت آتوپیک

نوعی اگزما به نام درماتیت آتوپیک وجود دارد، که می‌تواند روی پوست سر شما ایجاد شود. وقتی این اتفاق می‌افتد پوست سر دچار لکه‌های قرمز می‌شود. برخی از افراد مبتلا به این عارضه سوزش و خارش را در پوست سر خود تجربه می‌کنند.

راه درمان:

از آنجا که پوست روی سر شما با پوست بخش‌های دیگر بدن متفاوت است، بهتر است برای درمان به یک پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

انگل دمودکس مایت

این انگل به جز خارش پوست سر و ریزش مو و البته گاهی بروز اکنه هیچ علامت مشخصی ندارد. افرادی که به بیماری‌های خودایمنی مانند ایدز مبتلا هستند، در معرض انگل دمودکس مایت قرار دارند. این بیماری همچنین در افراد با پوست سر چرب شایع است.

راه درمان:

در این شرایط لازم است به پزشک مراجعه کنید تا با استفاده از آنتی بیوتیک و شامپوهای مخصوص، مشکل را برطرف کند.

انباشته شدن چربی و آلودگی کف سر

خارش سر گاهی دلیل ساده‌ای مانند جمع شدن جرم و میکروب در کف سر دارد.

راه درمان:

کافی است به طور منظم حمام کرده و پوست سر خود را به درستی با شامپوی مناسب ماساژ دهید.

باقی ماندن شامپو یا محصولات شوینده روی پوست سر

خیلی اوقات به دلیل کمبود وقت ممکن است به اندازه کافی کف سر و موهای خود را آبکشی نکنید. این می‌تواند عاملی برای خارش پوست سر باشد.

راه درمان:

در آبکشی موها و پوست سر خود بعد از شامپو زدن دقت و حوصله به خرج دهید.

رعایت نکردن بهداشت پوست سر

یک دلیل ساده دیگر نیز برای خارش وجود دارد که گاهی اصلا به چشم نمی‌آید. عدم شستشوی به موقع موها و یا عدم شستشوی صحیح پوست سر می‌تواند عاملی برای خارش باشد. به خصوص بچه‌ها اگر به تنهایی حمام کنند گاهی نمی‌توانند به درستی پوست سر خود را بشویند و این عاملی برای خارش می‌شود.

راه درمان:

بهتر است هر هفته سه بار پوست سر خود را شامپو زده و چند دقیقه آن را ماساژ دهید. اگر مشکل خارش پوست سر در کودک شما وجود دارد باید خودتان اقدام به شستن منظم موهای او کنید.


نظرات تاکنون نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید!

مطالب پیشنهادی