سبد خرید شما خالی است.
علت و درمان ریزش مو

علت و درمان ریزش مو

ریزش مو اگرچه به تعداد ۵۰ تا ۱۰۰ عدد در روز طبیعی است. اما اگر تارهایی که در طول روز از سر شما ریزش می‌کند بیشتر از ۱۰۰ عدد باشد، وضعیت جدی است. این وضعیت می‌تواند علت‌های مختلفی داشته‌ باشد. همچنین درمان‌ها برای این وضعیت متفاوت است.
 

علت های ریزش مو

ریزش مو علت‌های مختلفی دارد که رایج ترین آن‌ها عبارتند از:

وراثت

یکی از عمده ترین علتهای ریزش مو، وراثت است. ریزش موی ژنتیکی می‌تواند به صورت الگوی ریزش موی مردانه یا الگوی ریزش موی زنانه باشد.

افزایش سن

با افزایش سن سرعت فولیکول‌ها در رویش مو کند شده و در نهایت به کلی متوقف می‌شود.

بیماری و درمان بیماری

گاهی یک بیماری و گاهی فرآیندهای درمانی و دارو باعث ریزش مو می‌شود. برای مثال شیمی درمانی که برای انواع سرطان به کار می‌رود، عاملی برای ریزش مو محسوب می‌شود.

هورمون‌ها

شرایطی که شما تغییرات هورمونی شدید را تجربه می‌کنید، عاملی برای ریزش مو است.  

زایمان، بیماری ناگهانی و یا جراحی

گاهی شرایطی مانند زایمان، دوره بیماری و یا انجام جراحی باعث ریزش مو در شما می‌شود.

استرس

شرایط استرس‌زا یکی از مهم‌ترین عوامل ریزش موی ناگهانی است. این وضعیت معمولاً با گذر از شرایط استرس‌زا بهتر می‌شود.

نگهداری غلط و عدم مراقبت از موها

خیلی از انواع ریزش مو به دلیل نگهداری غلط موها به وجود می‌آید. شانه زدن اشتباه، شستشوی ناصحیح، ایستاده شستن موها در حمام، استفاده بیش از حد از رنگ‌های شیمیایی، محصولات حالت‌دهنده، ابزارهای حرارتی و مواردی از این دست به مرور زمان فولیکول مو را ضعیف کرده و احتمال ریزش مو را افزایش می‌دهد. همچنین محکم بستن موها و یا استفاده از حوله و شانه نامناسب این وضعیت را تشدید می‌کند.
 

انواع ریزش مو

ریزش مو انواع مختلفی دارد که رایج‌ترین آن‌ها عبارتنداز:

ریزش مو سکه‌ ای

ریزش مو سکه ای
آلوپسی آره آتا یا همان ریزش مو سکه ای یک بیماری مزمن است. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های شما حمله می‌کنند. این بیماری می‌تواند باعث کچلی هر بخشی از بدن شما از جمله سرتان بشود. نشانه این عارضه ریزش مو به شکل سکه یا دایره‌های کوچک در سرتاسر پوست سر یا بدن است.

ریزش مو ژنتیکی

آندوژنیک آلوپسیا‌ نام علمی این نوع ریزش مو است. در این بیماری، فولیکول‌های شما به صورت ژنتیکی از یک سنی به بعد دچار آسیب شده و رشد مو را متوقف می‌کند. ریزش مو ژنتیکی ممکن است حتی از نوجوانی آغاز شود. اما به طور معمول این عارضه از سنین بالاتر رخ می‌دهد. این نوع ریزش در مردان با عقب رفتن خط رویش موها و کم پشت شدن و محو شدن تدریجی موها از قسمت فرق سر و جلوی سر مشخص می‌شود. در زنان این عارضه از کم پشتی کلی در تمام فرق سر، با ریزش قابل توجهی در قسمت پیشانی رخ می‌دهد.

تلوژن افلوویوم

در این بیماری ابتدا موهای بخش‌های مختلف بدن نازک و نازک‌تر شده و سپس شروع به ریزش می‌کند.

آلوپسی اسکار

گاهی پوست سر دچار عارضه‌ای مانند سلولیت، فولیکولیت یا التهاب فولیکول‌های مو، جوش و یا لوپوس می‌شود. در نتیجه این عارضه‌ها پوست سر دچار زخم و جراحت می‌شود. در این شرایط موی ناحیه آسیب دیده ریزش پیدا می‌کند. گاهی پوست سر دیگر نمی‌تواند موها را بازیابی کند.

آلوپسی یونیورسالیس

این بیماری که به آن طاسی نیز می‌گویند عامل ریزش مو در سراسر بدن و حتی مژه‌ها است.

ریزش مو ناگهانی

گاهی بدن در موقعیت‌های استرس‌زا واکنشی مانند ریزش مو شدید و ناگهانی از خود نشان می‌دهد. برای مثال زایمان، بحران‌های خانوادگی و شخصی و همچنین گرفتاری در بیماری‌های سخت از اینگونه موقعیت‌ها محسوب می‌شود. حتی بعضی اوقات ریزش مو مدت‌ها بعد از خارج شدن از موقعیت تنش‌زا روی می‌دهد.
 

درمان ریزش مو با مراقبت‌های خانگی

در این بخش اقدامات ساده خانگی که به کنترل و درمان ریزش مو کمک می‌کند، ارائه خواهد شد:

موهایتان را درست ببندید

سعی کنید موهایتان را محکم نبندید. محکم بستن موها و هر اقدامی که باعث کشیدگی موها شود، می‌تواند ریزش مو را به دنبال داشته باشد. به علاوه ایجاد بافت‌های محکم بر روی مو یا استفاده از شانه‌ای که موها را می‌کشد، اصلاً درست نیست. همچنین استفاده از کش موی نامناسب می‌تواند موهایتان را از ریشه جدا کند.
بهترین محصول برای بستن درست موها، اسکرانچی ابریشمی است. این محصول بسیار لطیف و نرم بوده و موها را دچار شکستگی و ریزش ناشی از آن نمی‌کند.

از روبالشی ابریشم استفاده کنید


پیشگیری از ریزش مو با روبالشی ابریشم
روبالشی ابریشم از چند جنبه مختلف به سلامت مو و پوست سر کمک می‌کند. این محصول با خاصیت آنتی باکتریال خود پوست سر را سالم نگه می‌دارد. این روبالشی همچنین دمای سر شما را در طول شب متعادل نگه می‌دارد و اجازه نمی‌دهد حرارت پوست سر بالا رود. در نتیجه سر عرق نکرده و ریزش مو رخ نمی‌دهد.

مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها را در اولویت قرار دهید

ویتامین‌ها و مکمل‌هایی از قبیل: آهن، ویتامین دی، سلنیوم و روی را در اولویت مصرف قرار دهید.‌ این محصولات کمبودهای برنامه غذایی شما را برطرف کرده و به رشد مجدد موهایتان کمک می‌کند.

موهایتان را با شانه چوبی شانه بزنید

شانه چوبی به علت دندانه‌های گرد و نرمی که دارد باعث ماساژ پوست سر و افزایش جریان گردش خون در آن می‌شود. این روند خونرسانی به پوست سر را بهتر انجام داده و باعث می‌شود فولیکول‌های مو بهتر تغذیه شوند. در این شرایط خون و اکسیژن به ریشه مو دسترسی پیدا کرده، رشد بهتری پیدا می‌کنند و کمتر می‌ریزند.

در شستشوی موها تعادل داشته باشید

اگر موهای معمولی دارید حداکثر سه بار در هفته موهایتان را می‌توانید بشویید. بیشتر از این تعداد دفعات، موهای شما را خشک و مستعد ریزش می‌کند. البته نشستن به موقع موها نیز ضرر خودش را دارد. در این شرایط چربی و سلول‌های مرده پوست سر درون منافذ جمع می‌شوند. این وضعیت اجازه نمی‌دهد منافذ پوست سر، رویش موها را به درستی انجام دهد. اما اگر موهای چربی دارید در صورت نیاز هر روز موهای خود را بشویید.

موها را به روش صحیح بشویید

اینکه موهایتان را در حمام در حالت نشسته بشویید بسیار مهم است. شستن موها در حمام و در حالت ایستاده می‌تواند یک عامل مهم برای ریزش مو باشد. همچنین از آب داغ برای شستن موها استفاده نکنید.

موهایتان را مدام رنگ نکنید

اینکه موهای شما دائما رنگ داشته باشد، عاملی برای ریزش محسوب می‌شود. رنگ‌های شیمیایی ریشه مو را ضعیف کرده و رویش مجدد تارهای ریخته شده را مختل می‌کند.
 

نظرات تاکنون نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید!

مطالب پیشنهادی