سبد خرید شما خالی است.
علت و درمان موخوره

علت و درمان موخوره

موخوره آسیبی است که موهای سالم، زیبا و یکدست را به یک بافت مرده، دوشاخه و شکسته تبدیل می‌کند. هیچ رنگ مو و ابزار آرایشی نمی‌تواند به موهای آسیب‌دیده از موخوره زیبایی بخشد. درواقع زیباترین مو، مویی است که اثری از موخوره در آن نیست و تارهای یکدست و سالمی دارد. چنین موهایی نصیب هرکسی نمی‌شود. شاید شما همه چیز را به ژنتیک ربط دهید. اما چه باور داشته باشید و یا نه، افرادی هستند که با اقدامات ساده و تغییرات جزئی در سبک زندگی خود، موخوره را در خانه درمان کرده و یا دیگر هرگز به آن مبتلا نمی‌شوند. در این نوشته علت‌های موخوره را خواهید شناخت و راه‌ های درمان و پیشگیری از این عارضه را نیز یاد خواهید گرفت.
 

چرا موخوره می‌‌زنیم؟

موخوره زمانی اتفاق می‌افتد که موهای شما خشک، شکننده و ضعیف می‌شود. اما آیا می‌دانید دلایل ایجاد چنین شرایطی چیست؟

رنگ موی شیمیایی

رنگ‌های شیمیایی ساختار مو را تغییر می‌دهد تا ظاهر آن متفاوت به نظر برسد. مویی که ساختار آن ضعیف شده است، بیشتر مستعد آسیب است. یعنی رنگ مو به طور مستقیم عامل موخوره نیست. بلکه این ضعف، خشکی و شکنندگی ناشی از رنگ مو است، که عامل مهمی برای موخوره محسوب می‌شود.

صاف و یا فر کردن موها با روش‌های تهاجمی

هر روش یا ماده شیمیایی برای صاف یا فر کردن مو، آن را مستعد آسیب و شکنندگی خواهد کرد.

حرارت

دماهای بالا موهای شما را به شدت در معرض فشار قرار می‌دهد. این فشار موها را ضعیف و ناتوان می‌کند. درضمن حرارت رطوبت طبیعی مو را از بین می‌برد. بنابراین خشکی ناشی از حرارت موجب موخوره می‌شود.

شستشوی زیاد

موهای شما اگر مدام در معرض شستشو با محصولات شوینده غیرطبیعی باشند، بعد از مدتی ضعیف و خشک می‌شوند. در واقع در این شرایط رطوبت و چربی طبیعی مو و پوست سر از بین می‌رود. در نتیجه احتمال بروز موخوره روز به روز بیشتر می‌شود.

نگهداری غلط موها

بستن موها به روش غلط، اصطکاکی که بین مو و روبالشی نامناسب ایجاد می‌شود، شستشوی غلط و استفاده از آب داغ برای شستن مو، شانه زدن اشتباه مو، استفاده از محصولات ناسازگار با موهای شما و تغذیه فقیر از مواد مغذی ازجمله عوامل ایجاد موخوره است.
شانه زدن اشتباه عامل موخوره

کمبود املاح و مواد مغذی

کمبود املاحی مانند آهن، کلسیم و بیوتین باعث ایجاد موخوره می‌شود. عدم دریافت این عناصر باعث از بین رفتن تدریجی پیوندهای مو شده و مو حالت براقی خود را از دست می‌دهد. مو در این شرایط سلامت خود را از دست داده و شکننده می‌شود. در نتیجه به تدریج بافت و پیوند موها کاملاً از بین می‌رود.
 

روش‌های خانگی درمان موخوره

مهم‌تر از اینکه علت موخوره را باید بدانید این است که راه درمان آن را یاد بگیرید. در واقع درمانی برای موخوره وجود ندارد و راه قطعی از بین بردن آن، کوتاهی موها است. اما برای اینکه موهای شما دچار این عارضه نشود که بعد مجبور به کوتاه کردن آن شوید، لازم است این راهکارها را یاد گرفته و اعمال کنید:

کوتاهی مرتب موها

با کوتاه کردن مرتب موها شما بخش ضعیف و آسیب‌دیده مو را جدا کرده و اجازه نمی‌دهید بخش‌های دیگر نیز به این عارضه مبتلا شوند. متخصصان توصیه می‌کنند که حداقل هر شش تا هفت هفته یک تا دو سانتی‌متر از موهای خود را کوتاه کنید.

تقویت مو با استفاده از ماسک‌های طبیعی

شما در شرایطی می‌توانید موخوره را تا حدودی کنترل و درمان کنید. تقویت موها یک روش مؤثر در کمک به کنترل موخوره است. موهای تقویت شده کمتر مستعد موخوره خواهند بود. برای این کار می‌توانید از ماسک‌های طبیعی برای تقویت مو استفاده کنید.

آبرسانی موها

آبرسانی منظم موها نیز نقش مهمی در سالم ماندن آن و رهایی از موخوره دارد. این کار از طریق استفاده منظم از آبرسان‌های طبیعی مو و پیشگیری از خشک شدن موها امکان‌پذیر است.

روغن تراپی مو

روغن تراپی یک راهکار مؤثر برای پیشگیری از موخوره است. روغن‌های طبیعی بافت تارهای مو را ضخیم کرده، از خشکی آن جلوگیری می‌کنند و اجازه نمی‌دهند الکتریسیته ساکن باعث ایجاد موخوره شود.
 

مراقبت‌های کاربردی برای پیشگیری از موخوره

بهتر از اینکه اجازه دهید موخوره به موهای شما آسیب بزند و سپس به فکر درمان آن باشید، این است که از ابتدا از بروز چنین عارضه ناخوشایندی پیشگیری کنید. مراقبت‌های ساده و در عین حال مؤثر پیشگیری از موخوره عبارتند از:

از محافظ حرارتی سشوار استفاده کنید

همانطور که گفتیم حرارت به شدت موها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما با استفاده از محافظ حرارتی سشوار می‌توان فشار حرارت را بر روی موها به حداقل رساند و آن را به اصطلاح توزیع کرد. بنابراین آسیب ناشی از حرارت به موها به حداقل میزان ممکن رسیده و دیگر مستعد موخوره نیستند.
استفاده از محافظ حرارتی سشوار پیشگیری از موخوره

حوله میکروفایبر را برای خشک کردن موها به کار ببرید

حوله میکروفایبر چند مزیت مهم برای موها دارد. یکی از این موارد جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن در موها است. و همانطور که می‌دانید الکتریسیته ساکن یکی از عوامل اصلی ایجاد موخوره است. درضمن حوله های میکروفایبر همه رطوبت طبیعی موها را از بین نمی‌برند. این نوع حوله‌‌ها رطوبت را در حد و اندازه مشخصی جذب کرده و اجازه نمی‌دهند موها خشک و شکننده شوند. علاوه بر همه این موارد قدرت جذب حوله میکروفایبر بسیار بالا است. به همین دلیل مدت زمان کمتری برای خشک کردن مو لازم است. این قابلیت باعث کاهش فشار بر روی موها می‌شود.

به موهای خود استراحت دهید

اگر عادت دارید همیشه رنگ روی موهایتان باشد، خودتان به موخوره فرصت تخریب موهایتان را می‌دهید. بنابراین لازم است که در سال چند ماه به موهای خود فرصت احیا دهید. همچنین استفاده مداوم از ابزارهای حرارتی را گاهی متوقف کنید. 

از شانه چوبی استفاده کنید

شانه چوبی یکی از ابزارهای مراقبت از مو محسوب می‌شود که اثرگذاری قابل توجهی دارد. شانه چوبی بر پایه کربن است، درست مثل مو، پوست و پوست سر شما. از آنجا که موها و چوب هر دو دارای بار الکتریکی منفی هستند، شانه چوبی به موهای شما کمک می‌کند که سالم بمانند. به علاوه چوب یک ماده طبیعی است که احتمال بروز آلرژی یا عوارض پوستی را در ناحیه پوست سر به حداقل می‌رساند. شانه چوبی روغن طبیعی مو را از ریشه تا نوک موها رسانده و به این ترتیب از خشکی و ضعف موها جلوگیری می‌کند.

ابریشم

بهترین الیاف برای در تماس بودن با موها و پوست شما ابریشم خالص است. به همین دلیل برای لباس خواب استاندارد از ابریشم استفاده می‌کنند. اما یک محصول عالی برای پیشگیری از موخوره، روبالشی ابریشم است. روبالشی ابریشم چند فایده مهم برای مو دارد. این محصول رطوبت طبیعی مو را در طول شب نمی‌گیرد و بنابراین موها خشک و شکننده نخواهند شد. به علاوه روبالشی ابریشم از ایجاد الکتریسیته ساکن در موها جلوگیری کرده و از این طریق نیز احتمال بروز موخوره را کاهش می‌دهد. همچنین محصولاتی مانند اسکرانچی ابریشم به حفظ مو از موخوره کمک می‌کند.

سبک تغذیه سالمی داشته باشید

برنامه غذایی سرشار از سبزیجات، میوه‌ها، ماهی، غلاتی مانند برنج و منابع روی نقش مهمی در سلامت موها دارد. همچنین منابع بیوتین که در زرده تخم مرغ به وفور یافت می‌شود برای حفظ سلامت موها عالی است. موی سالم و تقویت‌شده به هیچ عنوان دچار موخوره و عوارضی مانند آن نخواهد شد. و حتی اگر چنین مشکلی برای مو پیش آید، به راحتی از پس آن برخواهد آمد.


نظرات تاکنون نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید!

مطالب پیشنهادی